Google’dan İki Geliştiriciye Kripto Para Davası!

İki uygulama geliştiricisi, online mağaza Google Play‘e 87 hileli uygulama yerleştirdi. Bu uygulamalar, kullanıcıları kripto para yatırımlarından para çekmek için yüksek ücretler ödemeye zorladı. Google, geliştiricilerin RICO Yasasını ihlal ettiklerini ve banka dolandırıcılığı yaptıklarını iddia ediyor. Ayrıca, Google’ın platformlarındaki çeşitli politikaları ihlal ettiklerini kaydediyor.

Google, kripto para uygulama geliştiricisi iki şahsa dava açtı!

Arama motoru devi Google, Google Play mağazasına bir dizi hileli kripto para tabanlı uygulama yerleştirdikleri gerekçesiyle iki geliştiriciye dava açtı. Yunfeng Sun ve Hongnam Cheung adlı iki sanığın, son dört yıl içinde Google Play’e 87 hileli uygulama yerleştirdiği iddia ediliyor. Google, New York Güney Bölgesi’nde Perşembe günü bu konuda bir dava açtı. Buna göre, bu planlar en az 100.000 kişiyi etkiledi. İddialara göre, bunlardan 8.700’ü Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşıyor.

Yine iddialara göre mağdurlar, fonları çekmeye çalıştıklarında işin rengi değişti. Çünkü, sözde ana yatırımların ve kazançların maliyetini karşılamak için ücret ödemek zorunda kaldılar. Bazı durumlarda uygulama, kullanıcı fonlarını çekmek için %10 ila %30 arasında ek ücret talep etti. Hatta, bu fonları bazen hiç ödemiyorlardı. Bu bağlamda Google, şikayetinde şu ifadelere yer verdi:

Davalılar ve temsilcileri, Google Play‘de kullanıma sunulan sahte uygulamaları meşru görünecek şekilde tasarladılar. Kullanıcı arayüzleri, mağdurları uygulama üzerinde bakiye tuttuklarına ve yatırımlarından ‘getiri’ elde ettiklerine ikna etmeye çalıştı. Ancak bu ifadeler yanlıştı. Uygulamalar gerçek ticaret platformları değildi; sadece kullanıcıların paralarını almak için vardılar ve bu paralarla dolandırıcılar daha sonra kaçıyorlardı.

Dolandırıcılık yöntemi: Domuz kasaplığı!

Google, bu tür kripto para uygulamalarını tespit ettiğinde kaldırıyordu. Ancak, geliştiriciler Google Play mağazasına yeni uygulamalar yerleştirmek için kimliklerini ve ağ altyapılarını gizliyorlardı. Geliştiriciler ayrıca, kurbanı hileli bir finansal girişime yatırım yapmaya etkilemek için görünüşte arkadaşça veya romantik bağlar yoluyla kurbanın güvenini kazanmayı içeren “domuz kasaplığı” dolandırıcılık tekniğini de kullandılar.

Geliştiriciler, yanlış numara mesajlarıyla konuşmayı başlatıyor ve bir ilişki kuruyordu. Ardından, kurbanlara kripto para borsası olduğunu iddia eden “TionRT” adlı bir uygulamayı indirmelerini öneriyordular. Dolandırıcılar, kurbanlara ekstra gelir elde etmek için TionRT’yi kullanarak yatırım yapmalarını söylüyordular. Ayrıca dolandırıcılar, kar gördüklerinde paralarını çekmelerini öneriyordular. Ancak paralarını almak için ücret ödemek zorunda kaldılar. Bu ve diğer dolandırıcılıklar için Google, geliştiricilerin Racketeer Influenced and Corrupt Organizations (RICO) Yasasını ihlal ettiğini, banka dolandırıcılığı yaptığını ve Google’ın platformlarındaki çeşitli politikaları ihlal ettiğini iddia ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x